Mina mõtlen, et iga aed on kodu ja pelgupaik palju rohkemate jaoks, kui esmapilgul tundub. Äkki on nii, et aiast ei pea kedagi ära ajama või hävitama? Mürgitades oma ümbritsevat keskkonda, mürgitame ringiga ju ka iseennast. Mõtisklegem miks üks või teine putukas-mutukas on aias kasulik ja kuidas teha nii, et kõik me koos aeda ära mahuksime, nii et aednik saaks oma taimed kasvatatud ja mutukad-putukad saaksid oma elu elada ja aias vajalikku rolli täita. Kus võiks olla Sinu aias koht sipelgate jaoks, kus neil on hea toimetada ja kas oled märganud või tähele pannud, kuidas nad on aia jaoks kasulikud? Permakultuuri põhimõte ütleb, et kõik lahendused sõltuvad olukorrast ja pole ühte kindlat viisi, vaid tasub katsetada ja leida enda jaoks toimiv lahendus.
Allpool mõned praktilised võtted sipelgatega koos aiaruumi jagamiseks. 

Anu Kägu, maastikuarhitekt

Kuidas peletada, ent mitte hävitada sipelgaid?

  • Head kodused vahendid sipelgate peletamiseks on äädikas ja puutuhk (! samas peab mõlema kasutamisel aiakastis olema ettevaatlik, sest kõigile taimedele need ei meeldi ja mõjutavad mulla koostist ja happelisust). Sipelgate jaoks peletavalt mõjuvad purustatud seller, petersell ja küüslauk, samuti kaneelipulber ja Cayenne’i pipar.
  • Igasuguse tõrje ja peletamise soovitan naaberkasti omanikega ja aia eestvedajaga läbi rääkida. Vajadusel tehke kõik korraga tõrjet ja järjepidevus viib sihile. Poodides on müügil ka sipelgapulbrit ja erinevaid tõrjevahendeid, aga soovitan esmalt alustada looduslikematest vahenditest ning mürkide kasutamist hoolikalt kaaluda ja omavahel kokku leppida. Katsetage ja leidke viis, mis toimib teie aia jaoks.

Sipelgad on aias ka kasulikud putukad, sest nad hävitavad kahjureid, nende vastseid, nukke ja mune.

Ma olen tähele pannud, et sipelgad on üldiselt aktiivsemad hooaja alguses, ma oma aias pärast jaanipäeva enam ei panegi neid tähele. Olen kasutanud taktikat, et neile mitte liigselt tähelanu pöörata, lasknud neil lihtsalt olla ja pole olnud ka suuri probleeme. Samas kõik sõltub olukorrast ja mõnikord tasub pesa ümber tõsta kohta, kus nad saavad rahulikult toimetada.


Head sõprust sipelgatega!